0
علیرضا عباسی : تمرینات کششی قبل و بعد از تمرین ضروری است
 

Futsal Concept Explanation
by Alireza Abbassi

علیرضا عباسی : تمرینات کششی قبل و بعد از تمرین ضروری است

علیرضا عباسی بازیکن فوتسال ایرانی ، چهره مشهور علم فوتسال و فوتبال دنیا گفت : اختلاف نظر بسیاری در بین مربیان و کارشناسان فوتسال دنیا در خصوص تمرینات کششی وجود دارد که در این مقاله علنی به آن اشاره خواهم کرد.
یکی از فواید حرکات کششی که بسیار مهم است این است که بدن را منعطف‌تر و قوی‌تر و ذهن شما را آرام می‌کند. در حین انجام حرکات کششی تمرکز خود را روی تمرین بگذارید، انجام ۲۰ دقیقه تمرینات کششی می تواند مثل یک مراقبه عمل کند و استرس و اضطراب را کاهش دهد.
افزایش انعطاف‌پذیری از طریق حرکات کششی یکی از اصول اساسی آمادگی جسمانی است. ورزشکاران قبل از ورزش برای گرم کردن بدن و بعد از ورزش برای سرد کردن و پیشگیری از آسیب این حرکات را انجام می‌دهند.
تکنیک‌های زیادی برای کشش وجود دارد، اما بسته به این‌که کدام گروه عضلانی در حال کشش باشد، برخی از تکنیک‌ها ممکن است بی‌اثر یا مضر باشد. حتی تا حدی که باعث تحرک بیش‌ازحد ، بی ثباتی یا آسیب دائمی به تاندون ها ، رباط‌ها و فیبرهای عضلانی شود.
این تمرینات عضلات را انعطاف‌پذیر، قوی و سالم نگه می‌دارد و برای حفظ دامنه حرکتی مفاصل به آنها نیاز داریم. بدون کشش، عضلات کوتاه و سفت و به مرور ضعیف می‌شوند. این مسئله شما را در معرض درد مفاصل، کشیدگی و آسیب عضلانی قرار می‌دهد.
کشش بدن خطر آسیب‌دیدگی را کاهش دهد. اگر در طول فعالیت‌های روزمره مجبور شوید یک حرکت ناگهانی انجام دهید، عضله خشک و سفت آسیب می‌بیند، ولی عضله‌ای که با حرکات کششی تمرین داده شده خیر! با افزایش دامنه حرکتی در یک مفاصل از طریق کشش، می‌توانید مقاومت بدن خود را در مقابل حرکات و فعالیت های روزمره بالا ببرید.
علیرضا عباسی افزود : عدم انعطاف پذیری در عضلات همسترینگ، خم‌کننده مفصل ران و عضلات ناحیه لگن فشار مضاعفی را به ستون فقرات وارد می‌کند و به مرور باعث بد فرم شدن کمر و درد و آسیب می‌شود. عضلات خشک و سفت و غیرمنعطف می‌تواند منجر به کاهش دامنه حرکتی شوند. در این شرایط کمر دچار خستگی و درد می‌شود؛ اما حرکات کششی می‌تواند با کشش عضلات به بهبود دامنه حرکتی و انعطاف کمر کمک کند و احتمال کمر درد را کاهش می‌دهد.
از دیگر فواید حرکات کششی بهبود وضعیت ایستایی است. این تمرینات به کشش عضلات کمر، شانه‌ها، قفسه سینه و پشت ران کمک می‌کند تا ستون فقرات کمر و عدم تعادل بدن در وضعیت بهتر و صحیح‌ تری قرار گیرد. این تمرینات با تقویت و کشش گروه‌های عضلانی خاص دردهای اسکلتی عضلانی را کاهش داده و به ایجاد یک تراز بندی مناسب منجر شود.
بعد از یک تمرین سخت، تجمع اسید لاکتیک در عضلات زیاد میشود ، مخصوصا بازیکنان فوتسال ، در این حالت کشش عضلات به آزاد شدن گرفتگی‌ها کمک می‌کند و انقباضات پس از ورزش که می‌تواند منجربه درد و گرفتگی بعد از تمرین شود را کاهش می‌دهد.
در این حرکات، عضله، گروه عضلانی یا تاندون خاصی برای بهبود قابلیت ارتجاعیِ عضله و انجام حرکت، عمدا خم یا کشیده می‌شود. نتیجه این حرکات، افزایش دامنه حرکتی، احساس راحتی، بالا رفتنِ کنترل بر عضله و انعطاف‌پذیری و در نتیجه گردش مناسب خون در عضلات است.


Categories Other Futsal Concepts